Gränna Hamnbolag

Gränna Hamnbolag arrenderar stora delar av hamnområdet av kommunen. Vi har åtagit oss att sköta lagunen, småbåtshamnen, parkeringarna, gräsytorna och toaletterna vid parkeringen och lagunen. Parkeringsavgifter och båtplatshyror är vår inkomstkälla. Vi lägger alla intjänade pengar på service eller nya förbättringar i hamnområdet och har i samarbete med Jönköpings kommun lyckats få till ett snyggt hamntorg.

Gränna Hamnbolag är ett aktiebolag som består av 12 delägare. De flesta är bolag som bedriver verksamhet i hamnen, men det är också Visingsörådet, privatpersoner och idéella föreningar. Vilka de är kan du se längst ner på sidan.

2007 asfalterade vi stora parkeringen, där vi nu också kan bjuda bussbolag och husbilsägare att tömma sin latrin. I samarbete med Gränna Båtklubb utökade vi samma år småbåtshamnen med två nya bryggor. Mer info om småbåtshamnen hittar du under menyn: Småbåtshamnen.

2008 byggde vi en scen i lagunområdet. Gränna Näringslivsförening, Jönköpings kommun och föreningen Fest i Grevskapet var med och bidrog till den investeringen. Vi är huvudsponsor till föreningen Fest i Grevskapet som har massor med arrangemang i Gränna och på Visingsö. Den största satsningen 2008 var Allsånger i Gränna hamn, där också Sveriges Radio P4 Jönköping och Östergötland var med i samarbetet. Allsångskvällarna kommer förhoppningsvis att fortsätta många år framöver.

Vad som händer på Vätterscenen hittar du under menyn: Evenemang.

Vi har som målsättning att du som besökare ska ha en trevlig vistelse med god service. Därför har vi sett till att det plockas skräp, att sopkärlen töms och att toaletterna städas sju dagar i veckan under sommarsäsong. Vi köper också bevakningstjänster för att minska riskerna för inbrott och skadegörelse.

Gränna Hamnbolag har tagit initiativet till att sammankalla en grupp från näringsliv och föreningsliv för att få tillstånd en bättre och större småbåtshamn och en ny väg till hamnen. Gränna Hamnbolag jobbar med många olika projekt och som du säkert lagt märke till gärna i samarbete med andra.

Jag avslutar med de tre ledord som sammanfattar vårt arbete i Gränna hamnbolag och hälsar dig än en gång välkommen till Gränna hamn och hoppas du kommer att trivas här i Gränna-Visingsö!

Utveckling
Service
Samarbete

Gränna Hamnbolag

Hans-Erik Lugn
Ordförande

 

Hans-Erik Lugn, ordförande – 070-7575079 – hans-erik.lugn@grennahamn.se

Shabo Azizsson – 070-7620368 – shabo.azizsson@grennahamn.se

Henrik Berggren – 070-5424636 – henrik.berggren@grennahamn.se

Klas Hagmarker – 070-8127698 – klas.hagmarker@grennahamn.se

Lova Roman – 070-2762730 – lova.roman@grennahamn.se

Bengt Ottosson – 070-5527599 – bengt.ottosson@grennahamn.se

Per Bergström, suppleant – 070-xxxxxxx – per.bergstrom@grennahamn.se

Henrik Nero, suppleant – 070-xxxxxxx – henrik.nero@grennahamn.se

Mari Tara, suppleant – 0250-462 65- mari.tara@gronklittsgruppen.se

Carl Wisborg, suppleant – 070-8666238 – carl.wisborg@grennahamn.se 

Stefan Erixson – 070-1788861 – stefan.erixson@grennahamn.se

Anders Roman – 070-5910057 – anders.roman@grennahamn.se

Kurt Icten – 076-6335191 – kurt.icten@grennahamn.se

 

Vi är Gränna Hamnbolag

Brasseriet

Brasseriet i Gränna AB – Kanalgatan 9 – 553 22 Jönköping – tel 036-12 93 99 – Shabo Azizsson 0707-620368

Gott för alla

Grenna Polkagriskokeri AB – Brahegatan 39 – 563 32 Gränna – tel 0390-100 39 – Calle Roman 0708-570122

Gränna Båtklubb

Gränna Båtklubb – Hamnen – 563 31 Gränna – info@grannabatklubb.com – www.grannabatklubb.com – Stefan Erixson 0701-788861

Gränna Hamnkrog

Gränna Hamnkrog Park AB – Brahegatan 35B – 563 32 Gränna – tel 0390-12096 – info@romansfastigheter.se – www.romansfastigheter.se – Lova Roman 0702-762730 – Anders Roman 0705-910057

Gränna Näringslivsförening

Gränna Näringslivsförening – Box 3 – 563 21 Gränna – Hemsida: http://grannanaringsliv.se/kontakt

Grännastrandens Camping

Grännastrandens Camping AB – Box 14 – 563 21 Gränna – tel 0390-107 06 – Mari Tara 0250-462 65

Håkan Norén

Håkan Norén – Röttle 42 – 563 92 Gränna – tel 0732-558550

Kioskenkorva

Kioskenkorva AB – Sjöhagen – 563 91 Gränna – tel 0390-100 07 – Lena Gyllensvaan 0707-866507

Mats Weidman

Mats Weidman – e-post mats.weidman@telia.com – tel 0703-16 66 38

Romans Fastigheter

Romans Fastigheter AB – Brahegatan 35B – 563 32 Gränna – tel 0390-120 96 – info@romansfastigheter.se – www.romansfastigheter.se – Lova Roman 0702-762730 – Anders Roman 0705-910057

Tzatziki

Restaurang Fuat Bisse AB – Röllekestigen 8 – 554 56 Jönköping – tel 0390-100 33 – Fuat Bisse 0707-881181

Visingsörådet

Visingsörådet – Rökingevägen 7 – 560 34 Visingsö – tel 0390-406 97